Zpracování rostlin

Bylinky > Zpracování rostlin
zpracovani_bylin

Zpracování rostlin

Byliny se nejlépe ukládají do suchých skleněných lahví – každý druh samostatně, a po naplnění se ováží celofánem a utěsní gumou. Stejnou službu udělají i papírové sáčky, či dobře těsnící papírové krabice.

listekČaje:

čajeČaj (thé) je vodní výluh drog připravený za tepla a patří k nejsnadnějším způsobům, jak lze byliny připravovat. Lze je připravovat jako léky na specifická onemocnění nebo vychutnat jen tak, jako uvolňující a posilující čaj. Platí, že na 100 ml vody přijde 1 čajová lžička jemně nasekané sušené drogy – byliny, na 250 ml 1 polévková lžíce. Byliny zalijte horkou vodou, která právě přestala vřít, zakryjte šálek (konvici) pokličkou, a nechte cca 10 minut vyluhovat.

I když čerstvé byliny obsahují oproti sušeným bylinám větší množství vody, není nutné při přípravě čaje z čerstvých bylin jejich dávky zvyšovat. Samotná příprava je stejná jako v případě přípravy ze sušené drogy.
Formou čaje se připravují měkké bylinné části (například květy) a všechny byliny s obsahem těkavých látek, jako jsou například silice.
Denní léčebná dávka čaje se pohybuje zpravidla mezi 500 až 750 ml, při urologických potížích bývají dávky vyšší. Čaje se podávají většinou neslazené a nalačno. Prsní čaje lze sladit medem a vždy se podávají teplé, někdy na hranici snesitelnosti a nejlépe mezi jídly.

12Spojené čaje
Spojený čaj vzniká spojením, slitím, různě připravovaných čajů, jako je například čaj a odvar. Tato úprava je nutná v případech, kdy jednotlivé byliny vyžadují různé způsoby přípravy. Jenda bylina např. formou čaje a druhá formou odvaru (skořicovník ceylonský).
Jinou možností je, že nejprve připravíte odvar, kterým pak přelijete byliny připravené k přípravě čaje. Po příslušné době je scedíte a užíváte tradičním způsobem.

listekOdvary:

odvaryOdvarová metoda se používá u tuhých rostlinných materiálů, jako jsou kůry, bobule a kořeny. V některých případech se může jednat i o natě a dokonce i o květy.

Příprava odvaru spočívá v zahřívání bylinného materiálu ve studené vodě, přivedení k varu a povaření po určitou dobu, zpravidla do 10 min. Poté se nechá ještě 10 až 15 min vyluhovat a scedí se.
Takto se mohou připravovat jednotlivé byliny nebo směsi. Pokud se připravuje směs bylin formou odvaru, použijí se byliny se stejnými nároky na úpravu, obdobně jako u spojeného čaje.

Standardní množství je 30 g sušené nebo 60 g čerstvé byliny na 750 ml vody. Užívá se třikrát denně šálek, opakované dávky lze přihřát. Sladit se může medem, eventuálně nerafinovaným (žlutým) cukrem.

listekVýluhy:

vyluhyExistují byliny, které jsou účinnější macerované – vyluhované, než připravené za tepla. Jedná se například o kozlík lékařský, lněné semeno a kostival lékařský, jež obsahují slizy, které by se horkou vodou zničily. Dále pak byliny, jako je např. jmelí bílé, jež obsahují látky, které se teplem rozkládají a ztrácejí účinek.

Vlastní macerace spočívá v zalití příslušného množství byliny (zpravidla 25 g usušené byliny na 500 ml vody) studenou vodou, kde se 8 až 10 hodin louhuje. Macerát se zpravidla připravuje přes noc. Ráno směs sceďte přes cedník a užívejte studené. Macerát můžete přihřát, maximálně však na 30° C.

Tinktury:

tinkturyTinktury se vyrábějí naložením bylin do alkoholu v případech, kdy některé složky bylin nejsou rozpustné ve vodě, ale v lihu. V takovém případě by čaj, odvar nebo macerát nebyl dostatečně účinný. Alkohol působí jednak při vyluhování účinných složek byliny a jednak má úlohu konzervačního činidla, takže tinktury vydrží až dva roky.

Tinkturu vyrobíme tak, že jeden hmotnostní díl drogy přelijeme 5 hmotnostními díly lihu o koncentraci 60 až 70%. Při pokojové teplotě necháme 7 až 14 dní vyluhovat, přičemž vše vždy jednou za den protřepeme. Poslední den necháme směs ustát a přes papírový filtr přefiltrujeme. Při přípravě tinktury z čerstvých bylin se místo pěti hmotnostních dílů lihu dají pouze čtyři. Půl litru 60 – 65% lihu váží cca 400 g.

Tinktura se obvykle užívá třikrát denně, v množství 20 až 25 kapek. Bereme ji buď na lžičku a zapíjíme vodou anebo ji nakapeme do vody či čaje. Alkohol obsažený v tinktuře můžeme před podáním odstranit tak, že tinkturu nakapeme do horké vody nebo čaje a necháme vychladnout. Po dobu chladnutí se alkohol odpaří, zůstanou pouze účinné látky a dávka bude zcela neškodná.

listekLéčivá vína:

vinoVýhodou léčivých – posilujících vín je jejich rychlý účinek, který je zajištěn jejich dobrým vstřebáváním.
Léčivá vína se připravují obvykle tak, že příslušná bylina se nechá louhovat v bílém nebo červeném víně.

Není-li uvedeno jinak, tak platí stejné dávky jako při přípravě čaje, odvaru nebo macerátu. Po cca osmi dnech macerace se víno scedí a užívá 2 až 3x denně v dávkách 50 až 100 ml. Minimální doba podávání by neměla být kratší než 30 dní. Při použití bílého vína je vhodný některý ryzlink, při použití červeného vína není odrůda tak důležitá.

Masti:

mastiMast použitá v magii může být jakákoliv mastná substance, do které byly přidány rozdrcené byliny nebo nějaký éterický olej. Vhodnou základní složkou je čisté vepřové sádlo bez příměsi soli. Nejlépe vyškvařené již se záměrem, že bude použito pro magické účely.

Do zahřátého sádla, nesmí se pálit, přidejte byliny a nechejte je tam asi 9 minut. Pak směs proceďte. Nejlépe přes plátno, kovové a umělohmotné sítko je nevhodné. Prováděnou proceduru provázejte svou představou a zaříkáváním. Hotovou mast uschovávejte ve vzduchotěsné nádobě na chladném místě.
Mast se roztírá po celém těle, především na spánky, krk, zápěstí.

listekOleje:

oiloJe nepravděpodobné, že byste se zabývali extrahovaním olejů destilací z bylin, pokud však máte potřebné znalosti a vybavení, zkuste to. Nicméně se v současné době již na našem trhu nachází dostatečné množství éterických olejů, takže lze poměrně snadno získat hotový přípravek.

Oleje se používají podobným způsobem jako masti, navíc se jimi mohou potírat svíce, mohou se přidávat do sáčků, do figurek, do koupelí, pálit na dřevěném uhlí, apod.
Před použitím se olej může magicky ošetřit zaříkáváním.

55Kadidla:

kadidloKadidlo je jakákoliv směs rostlin nebo bylin, která se spaluje nebo nechává doutnat na dřevěném uhlí. Vonné tyčinky jsou také kadidla, s tím rozdílem, že se spalují samy o sobě, bez použití dřevěného uhlí. Pálení kadidla může být v magii samo o sobě kouzlem, např. při vykuřování, anebo je doplňkem hlavního magického obřadu.

Pro přípravu kadidla vyberte vhodné byliny (nemělo by jich být více než devět), rozdrťte je v moždíří a proveďte jejich zaříkávání. Samotná směs, kadidlo, se pálí na dřevěném uhlí v kadidelnici nebo v misce naplněné do poloviny pískem či solí. Během kouzla, čarování, vhoďte vždy po několika minutách malé množství kadidla na žhavé dřevěné uhlí.
Mějte na paměti, že řada příjemně vonících bylin voní při spalování úplně jinak. Důležitá ovšem není jejich vůně, ale jejich uvolněné síly.

44Barvy:

bila Bílá: ochrana, očištění, cudnost, štěstí, blaženost, ochrana proti pomluvám, spiritualita;
zelena Zelená: uzdravování, peníze, prosperita, osudové štěstí, plodnost, krása, úspěchy v zaměstnání, mládí;
hneda Hnědá: uzdravování zvířat, domov;
ruzova Růžová: emociální láska, důvěra, přátelství;
cervena Červená: vášeň, odvaha, síla, sexuální potence;
zluta Žlutá: věštění, psychické síly, mentální síly, moudrost, vize;
fialova Fialová: fyzická síla, exorcismus, uzdravování;
modra Modrá: uzdravování (hojení), spánek, mír;
oranzova Oranžová: ochrana v právních záležitostech, úspěch

Autor:



18. března 2010 18:09