Ametyst

Kameny a minerály > Ametyst
Ametyst

Duchovní kámen

Ametyst je nejvíce žádanou a nejkrásnější odrůdou křemene. Znali jej již Egypťané, Etruskové i staří Římané.  Ametyst je kámen duchovní, nosí se během rozjímání, bývá umístěn na prostých meditačních oltářích.


AmetystPlaneta: Jupiter, Neptun
Element: voda
Božstvo: Bakchaus, Dionýsos, Diana
Síly: sny, překonání alkoholismu, léčení, psychika, klid, láska, ochrana před zloději, odvaha, štěstí.

Ametyst je nejvíce žádanou a nejkrásnější odrůdou křemene se světlemodrou až fialovou barvou. Znali jej již Egypťané, Etruskové i staří Římané. Ve staré Číně se z něj zhotovovaly drobné gemy, je totiž poměrně měkký. Již ve středověku se nejkrásnější ametysty vozily z Brazílie. Ametysty vyplňují dutiny achátových mandlí v lávových průduchách bazaltů. Našla se i jako rarita dutina o velikosti 10 x 2 x 1 m, kde byly krystaly až o velikosti pěsti. Ukázku najdeme i v našem Národním muzeu v Praze.

O jeho pomoc můžeme poprosit při:

  • duševní přepracovanosti, stresových situacích – napomáhá obnovovat mentální rovnováhu
  • opilosti, přiložením na pupek odvádí opilost z hlavy
  • posílení organismu – jeho silná energie pozitivně ovlivňuje celé tělo a také orgány

Podporuje a harmonizuje vztahy mezi mužem a ženou, je symbolem upřímných lidí, navozuje klidný spánek a příjemné sny. Je kamenem meditačním, posouvá k duchovnu, posiluje ducha a otevírá léčivé energie.

Je také pomocníkem a ochraňovatelem – odbourává překážky na cestě k cíli, mírní žal, utěšuje pozůstalé a pomáhá jim pochopit, že smrt je jenom přechod do jiné dimenze. Má stahující omamující účinky vína (kámen v číši s vínem).

Ve tvaru drúzy nabíjí bylinné masti a lektvary. Je kamarád s křišťálem a růženínem.

V krčním centru působí především proti bolestem všeho druhu ve fyzické, citové i duševní oblasti. Mírní žal, přináší útěchu a klidný hluboký spánek. Ovlivňuje zejména poruchy způsobené duševním přepětím, stresem a nezpracovanými negativními zážitky. V oblasti sakrální si jeho pomocí odvykáme závislosti na alkoholu, drogách a medikamentech. U dětí klidní projevy vzteku a hysterie.

Magické užití: Starodávná, stejně jako dnešní magie je ametystu, fialové odrůdě křemenu, plná. Dnes je stejně tak populární jako před dvěma tisíci lety.

Ametyst uložený pod polštářem nebo vložený do postele zahání nespavost a noční můry. Vyvolává klidný spánek a příjemné, léčivé a dokonce i věštecké sny. Tiší strach, zvyšuje naděje, povznáší ducha a podporuje myšlenky na duchovní realitu za našimi životy. Nosíme-li ho, zahání pocit viny a sebeklamu, pomáhá předcházet závislostem a také poskytuje dobrý úsudek. Zklidňuje citové bouře, dodává odvahu a je mocným amuletem pro cestovatele. Chrání před zloději, zraněním, nemocí a nebezpečím.

Ametyst je kámen duchovní, nosí se během rozjímání nebo bývá umístěn na prostých meditačních oltářích. Jeho kousek umístěný před bílou svíci a kadidelnici, na níž doutná zklidňující, vysoce vibrační kadidlo, jakým je např. santálové dřev, napomáhá meditativním praktikám. Můžeme je mít také uloženy u svých tarotových karet, řebříčkových stébel či mincí I-ťing, nebo runových kamenů, aby tak zvýšil jejich vnitřní energii.

Očista: Před použitím nebo po něm opláchneme pod tekoucí vlažnou vodou, nabíjíme měsíční energií nebo ve dne přes křišťál ve stínu.

Autor:16. října 2009 23:27