Topaz

Topaz

Uklidňuje, chladí, posiluje, stimuluje, rozpouští

Topazu byly v minulosti přisuzovány různé účinky. Mužům měl věnovat rozum, ušlechtilost a potenci, ženám měl darovat krásu, láskyplnost a plodnost.

TopazNebeská průzračnost modrého topazu a jeho chladná zář tiší a uklidňuje naši roztěkanou či dokonce rozbouřenou mysl jako hojivý obklad na živé, otevřené ráně. Očista nervového sytému se někdy přičítá i jeho magnetismu. V centru hrdla podporuje jasné vyjadřování, tvořivou duševní inspiraci a touhu po čistotě a dokonalosti. Pomáhá nám s lehkým srdcem opustit zakořeněné myšlení, předpojaté pocity a zvyklosti, které nás brzdí ve vývoji. Je nám oporou v hledání nových cest, při nichž jsme tak často konfrontování s dušení bolestí, kdy se trápíme nejistotou, kdy nevíme jak dál, a vyvádí nás z nekonečného kruhu napětí ven. V jeho modravém vlnění nalezneme vždy ulehčení a uvolnění.

Léčebně se doporučuje při zánětech horních cest dýchacích, bolesti hlavy, nespavosti a zvýšeném tlukotu srdce. Zjemňuje hlas a posiluje hlasivky. Topazovou vodou léčíme lehké kožní problémy, např. vyrážky a tišíme bolesti křečových žil. Položením modrého topazu na čakru hrdla a zlatého na solar plexus lez bourat blokády v hrudní oblasti, které tu mezi spodními a horními centry brání průchodu životodárné energie. Tradice doporučuje modrý topaz i při dětských nemocech jako jsou spalničky a zánět příušnic.

Žlutý topaz, tzv. zlatý nebo imperiál, často s oranžovým nebo růžovým nádechem, nejznámější z četných brazilských nalezišť, posel sluneční energie, nám svou září přináší poselství, že vše živé je zrozeno s láskou. Stačí jen otevřít oči, vše lživé na tomto světě je jedno. Toto prosté poznání může být lékem, hojivým balzámem nemocné duši, která se z neznalosti, trápí strachem a depresemi. Zlatý topaz svým zářivým jasem inspiruje a stimuluje naši vnitřní mysl, prosvětluje ji, a tak projasňuje i náš celý organismus včetně nervového systému. V nervové pleteni, solaru plexu, jednak odstraňuje blokády způsobené nezpracovanými vnitřními konflikty a disharmonii, jednak pomáhá po nervovém šoku a při duševní vyčerpanosti. V centru srdce v nás probouzí soucit, otvírá nás nadosobní lásce. Nespavost, nechutenství, epilepsie, dna, neplodnost a zánět spojivek jsou příklady potíží a nemocí, při nichž právě zlatý topaz může svou jemnou vibrací poskytnout pomoc. Dále snižuje vysoký krevní tlak, podporuje trávení, léčbu jaterních chorob, páteře, tiší bolest křečových žil. Preventivně nás zlatý topaz chrání před nachlazení a v případě zánětlivého onemocnění průdušek, položen na prsou, tiší dusivý kašel.

Bílý neboli stříbrný topaz nás posiluje ve vytrvalosti a úsilí nadobro se zbavit závislosti. Zdravotně ovlivňuje pozitivně mízní systém žaludek a slezinu. Při ledvinových poruchách pomáhá odvodňovat tělo. Vyrovnává hormonální výkyvy u žen v přechodu a pomáhá při dně.

Očista: jelikož je topaz choulostivý na prudké změny teploty, čistíme ho ve vlažné vodě a nabíjíme jen krátce na nepřímém slunci. U modrého topazu je nebezpečí ztráty barvy největší.

Autor:7. října 2009 23:06