Gagát

Gagat

Čarodějnický jantar

Je hojně využíván k ochraně. Amulet z něj –  nosí se k zažehnání nebezpečí na cestách nebo v cizích zemích. Slouží i pro udržení správného proudění energie v těle, pomáhá předcházet nemocem.

GagátLidové názvy: čarodějnický jantar, černý jantar
Planeta: Saturn
Element: Země, Akaša
Božstvo: Kybele
Přidružené byliny: levandule, šalvěj
Síly: ochrana, proti nočním můrám, štěstí, věštění, zdraví.

Je zkamenělá víceuhlíkatá látka, podobná antracitu, šungitu nebo černému sklu.

Magická/rituální tradice:
Kvůli černé barvě je spojován s elementem země, ale kvůli svému organickému původu se zase vztahuje také k Akaše. Sdílí s jantarem vlastnost elektrického nabití při tření. Spolu s jantarem byl ukládán do hrobek, aby chránil ostatky a přinášel zemřelému štěstí.

Současné velekněžky Wiccy, obzvláště pak ty, které dodržují základní rituály zpopularizované již zesnulým Geraldem Gardnerem, často nosí náhrdelníky tvořené střídajícími se jantarovými a gagátovými korálky.

Gagát je naprosto úžasný kámen. Ovšem v dnešní době musíte být velmi opatrní při jeho nákupu. Ve spoustě případů se z prodávaného gagátu ve skutečnosti vyklube černé sklo.

Magické užití:
Gagát je receptivní a tudíž vstřebává energie, a to především negativitu. Proto je hojně využíván k ochraně. Je také výjimečným amuletem cestovatele, nosí se k zažehnání nebezpečí na cestách nebo v cizích zemích. Pro ochranu před nočními můrami a k tomu, abychom měli klidný spánek a příjemně si odpočinuli, uložte kousek gagátu pod polštář anebo zavěste na rám postele.

Gagát také posiluje psychické vědomí. Částečky rozdrceného gagátu se také přidávají do kadidel podporujících psychiku. Můžete jej také použít k věštění budoucnosti, nasypte rozdrcené částečky na žhnoucí dřevěné uhlí, uklidněte své myšlenky a pak v jeho dýmu můžete věštit.

Též hojně využívá ve zdravotních a léčivých kouzlech. Nosí se pro udržení správného proudění energie v těle, a tak předchází nemocem. Během léčivých ohňů jej kombinujeme s modrými svícemi či jej spalujeme jako kadidlo spolu s levandulí a šalvějí, aby podpořil zdraví.

Autor:16. října 2009 20:34