Chalcedon

Kameny a minerály > Chalcedon
Chalcedon

Nejrůznější podoby

Podle tradice byl chalcedon kamenem lásky, symbolem moci a jako talisman chránil před hněvem a melancholií. Aktivuje smysly a učí nás lehce a přirozeně žít.

Energie: receptivníChalcedone
Planeta: Měsíc
Element: voda
Síly: klid, proti nočním můrám, ochrana, cestování, laktace, štěstí

Zabarvením a vlivem inkluzí dosahuje chalcedon nejrůzně- jších podob a takto i synonym: achát, tmavě zelená plazma, oranžový karneol, hnědý sarder, černohnědý sardonyx, černý nebo černo-bílý onyx, jablečně zelený chryzopras, rudými skvrnami posetý tmanozelený heliotrop, bílo-zelený mechový achát, různobarevný jaspis, šedobílý, nebo hnědý flint. Podle tradice byl chalcedon kamenem lásky, symbolem moci a jako talisman chránil před hněvem a melancholií.

Magické užití: Vyhání strach, hysterii, deprese, duševní onemocnění a smutek. Podporuje klid a pokojné pocity. Nosíme jej také k rozehnání iluzí a fantazií. Vložený pod polštář zahání noční můry a strach ze tmy, odvrací psychické útoky a negativní magii. Pomáhá také předcházet nehodám.

Matky nosí korálky bílého chalcedonu ke zvýšení laktace (tvorby mateřského mléka). Používá se také pro krásu, sílu, energii a úspěch. Hrot šípu vybroušený z chalcedonu se nosí pro štěstí.

Chalcedon, kámen rozličných barev a tvarů, proto i četných názvů a synonym, nás s ohledem na jeho léčivý vliv zde prozatím zajímá jen v bělostném a modravém zabarvení, které především ovlivňuje centrum hrdla. O ostatních jeho druzích pojednáme v následujících odstavcích.

Jemný svit modrobílého chalcedonu, jeho mírná vibrace, má značně uklidňující vliv na naši mysl a pocity. Je balzámem na přepjaté nervy, pocity neklidu a chalcedoncitová vzrušení. Zejména v těžkých dobách tiší beznaděj a posiluje víru v lepší zítřek. Učí nás brát život se vším všudy jaký je a nezatěžovat se malichernými starostmi. Aktivuje smysly a učí nás lehce a přirozeně žít. V Tibetu je bílý chalcedon dodnes považován za obdobu leknínového květu, symbolu čaker, proto je i nošen jako talisman proti stavům slabosti, trudnomyslnosti a nevyrovnanosti. V antických dobách byl chalcedon zase považován za kámen komunikace, kámen řečníků a politiků. Před důležitými projevy na veřejnosti, byl vkládán pod jazyk nebo držen v dlani, pomáhal překovávat ostych a trému. Až dodnes podporuje inspiraci v řeči, správnost a životnost vyjadřování. Zdravotně, zejména mléčný chalcedon, nošen kojícími maminkami mezi prsy, podporuje tvorbu mléka. Zastavuje krvácení a mírní teploty.

Světle modré chalcedonové druhy podporují léčbu horních cest dýchacích a ovlivňují štítnou žlázu v její regeneraci látkové výměny. Snižují krevní tlak a pomáhají u diabetes. V neposlední řadě tlumí nadměrnou citlivost ze změnám počasí.

Růžový chalcedon podporuje srdečnost, přátelskost a družnost. Povzbuzuje naši potřebu pomáhat potřebným v nouzi jak materiálně, tak i soucitem a dobrým slovem. Pomáhá nám opět nalézt ztracenou sebedůvěru a důvěru v okolí, které nás nějakým způsobem zklamalo či zranilo. Zdravotně podporuje srdeční činnost a léčí srdeční neurózy. Podobně jako ostatní chalcedonové druhy posiluje imunitní systém. Zelený chalcedon , zabarvený chromem, pomáhá rychleji překonat citová trápení, žal a mrzutosti všeho druhu. Léčí zánětlivé onemocnění.

Hnědé a červené chalcedony posilují vitalitu, flexibilitu a sounáležitost s Matkou Zemí a jejími projevy. Probouzejí energii a podporují vytrvalost v úsilí dosáhnout vytyčených cílů. Podporují srážlivost krve a regulují trávení. Chalcedon s inkluzemi mědi, kámen klidu, tolerance a harmonie, mírní záněty a plísňová onemocnění ženských pohlavních orgánů a střev. Podporuje funkci jater a posiluje imunitní systém.

Tmavě zelená plazma tlumí hněv a agresivní, nesnadno ovladatelné pocity, které jinak vedou k neuváženým činům. Na druhé straně podporují způsobilost v určitých stresových situacích aktivovat až k maximu veškeré rezervní síly. Posilují imunitní sytém a schopnost regenerace. Dendritické chalcedony aktivují vůli a odhodlání skoncovat s návyky a zvyklostmi, které oslabují naše zdraví a brzdí naši snahu o duševní a duchovní pokrok. Zdravotně pomáhají v léčbě plicních choroba při zánětu střev, podporují trávení a pravidelné chalcedonvyprazdňování.

Tzv. mechový achát, chalcedon bílých až modravých tónů prorostlý zelenými dendrity, posiluje náš vztah k přírodě a pozornost k jejím cyklickým jevům. Ukazuje nám, že stejnými principy a se ubírá i náš vlastní život. Oprošťuje nás od hluboce uložených obav a navyklých vzorů, které brání naší snaze objevovat nové cesty a obrazy. Aktivuje naši inspiraci. Zdravotně podporuje funkci žláz a léčí jejich záněty. Urychluje léčbu infekčních onemocnění plic a dýchacích cest. Snižuje teploty a posiluje imunitní systém. Položen na víčkách navrací ostrost unavených a nemocným očím.

Tzv. chalcedonové růže pomáhají zejména v léčbě problémů a chorob ženských pohlavních orgánů. Obecně je možné je použít i k poslední zraku a sluchu.

Očista: pod proudem vlažné vody a dostatečně dlouho na přímém slunci.

(Zdroj: www.kaminky.cz)

Autor:16. října 2009 01:22