Léčebný a terapeutický význam run

Runy > Léčebný a terapeutický význam run

Cvičení a léčení s runami

Vynikajícím způsobem se pro proces dosažení vnitřního klidu dají použít runy. Vyhledejte si nějaké klidné místečko, kde vás nikdo nebude moci rušit, a zvolte si tu runu z Futharku

runy,zdraví,cvičení,terapieVynikajícím způsobem se pro proces dosažení vnitřního klidu dají použít runy. Vyhledejte si nějaké klidné místečko, kde vás nikdo nebude moci rušit, a zvolte si tu runu z Futharku, s jejímž významem byste se chtěli seznámit.

Můžete si runu buď představovat, pozorovat, kreslit nebo i zazpívat, protože každá runa má dokonce i svou hlásku. Zásadou je, že vibrace intonovaného zvuku musejí pronikat celým tělem. Tomuto cvičení se říká mantra-jóga.

Příklad cvičení:

Vybereme si odpovídající runu a červeným fixem si ji nakreslíme na papírovou čtvrtku. Klidně a pravidelně dýcháme. Soustředíme se na pozorování znaku. Zároveň s výdechem intonojume hlásku spojenou s danou runou. Zvuk musí vibrovat a trvat během celého výdechu. Cvičíme třikrát. Poté zavřeme oči a snažíme si představit daný runový znak. Rovněž i v tomto případě intonujeme hlásku, která je s ním spojená. Před cvičením i po cvičení máme na paměti účel, k němuž nám má zvolená runa pomoci.

Názvy jednotlivých run, druh hlásky, která k nim náleží, předpokládaný terapeutický význam a také působnost, na ty které části těla, či potíže ukazuje tato tabulka:

Runa Hláska
Význam
Léčí/působí
Fehu
f
posílení organismu, na který zaútočila nemoc
hrudník, dýchací potíže
Uruz
u
při těžkostech v koncentraci a nemožnosti soustředění
svalovina, fyzická síla
Thurisaz
d (th)
povzbuzení k rozhodnému, důslednému a současně vyváženému jednání
srdce
Ansuz
a
při chorobách krku, koktání, zadrhávání se, těžkostech při vyjadřování
ústa, zuby, poruchy řeči
Raido
r
snaha změnit nezdravý životní styl, runa rytmu a tance
nohy, hýždě
Kaunaz
k
proti zánětlivým stavům, horečce, spáleninám a chorobám pohlavního ústrojí
vředy, horečky, boláky
Gebo
g
pomáhá při léčení sexuálních nemocí a odstraňování energetických bloků
otravy
Wunjo
w
poskytuje klidné myšlení, vylepšuje sebevědomí a potlačuje odpor
poruchy dechu, všeobecné tišení bolesti
Hagalaz
h
navrácení harmonice tělu i mysli, runa chránící před útokem
zranění, krvácení, poruchy oběhu krve
Nauthiz
n
proti znechucení, depresi a utrpení, pomáhá při léčení dědičných nemocí
paže
Isa
i
povzbuzuje v boji s životními těžkostmi, probouzí aktivitu
omrzliny, ochrnutí, poruchy vnímání
Jera
j
posílení k důsledné realizaci
střevní funkce, trávící poruchy
Eihwaz
e
napomáhá procesu integrace
zrak
Pertho
p
pomáhá pochopit nejdůležitější věci
ženská prsa a genitálie, rození dětí
Algiz
z
pomáhá ochránit před škodlivým zářením
hlava, mozek, šílenství
Sowulo
s
aktivace čaker a posílení vůle
popáleniny, kožní choroby
Teiwaz
t
k překonání vnitřních konfliktů
zápěstí, ruce, prsty, artritida
Berkana
b
posílení proti ztrátě energie
potíže s plodností
Ehwaz
e
napomáhá procesu integrace, učí partnerství
bolesti zad, pohybové poruchy
Mannaz
m
pomáhá integrovat člověka do rodiny nebo do společnosti
paty, chodidla
Laguz
L
posiluje působení bylin, pomáhá vítězit nad osudovými událostmi, vodní runa
nemoci ledvinové a močové
Inguz
ng
doporučuje se těhotným ženám
choroby a poruchy mužských genitálií
Othala
o
pomáhá při diagnostice a léčení nemocí, které mají dědičný základ
dědičné choroby a defekty
Dagaz
d
pomáhá vyváznout ze zaslepenosti a beznaděje
strach, duševní poruchy, úzkost

Cvičení: Léčivá voda

uruzVezměte sklenici pramenité nebo i vodovodní vody (nikoliv minerální) anebo, je-li vám to milejší, kameninový džbánek naplněný touto vodou a pravým ukazováčkem nakreslete nad hladinou vody runu Uruz. Můžete přitom její jméno i zazpívat – to ale není nutné.

Vezměte tuto misku nebo sklenici do ruky a představujte si, jak energie Uruz přechází skrze prsty vaší ruky do obsahu nádoby Když budete mít zato, že by to už mohlo stačit, vypijte tuto očarovanou vodu po malých doušcích. Podivná železitá příchuť by vás neměla udivit – Uruz je s železem ve velmi těsné spojitosti

Cvičení: Ochrana

thuriazTrochu s touto runou experimentujte. Můžete si například jako amulet vyrobit malý dřevěný kotouček, do něhož tuto runu vypálíte, vyryjete nebo ji na něj namalujete. Provrtaný a opatřený koženým řemínkem jej můžete nosit na krku – jako ochranu před nežádoucími vlivy. Přitom však nezapomeňte předem zcela jasně vymezit, před čím vás má tento amulet vlastně chránit! Abyste mohli Thurisaz použít jako runu obrany, vybavte si ji před svým vnitřním zrakem a zkuste si v představě spojit čtyři takové runy do čtverce.

Nyní si představte, že tyto čtyři runy vás obklopují jako ochranný val. Hroty přitom musejí směřovat ven! Změnila se nějak celá situace? Vyzkoušejte si to někdy, když se budete cítit ohroženi. Nebo si tento obranný val představte okolo bytosti, která je právě vystavena ohrožení, například kolem svého psa, je-li ohrožován jiným.

Cvičení: Klid a ochrana

Inguz (Ingwaz)Pohodlně se posaďte a se zavřenýma očima si představujte runu Inguz v zářící červeni. Do tohoto obrazu umístěte sami sebe tak, abyste měli pocit, že runa obklopuje vaše tělo jako nějaká skořápka: je to váš ochranný obal, jehož barvu si také můžete sami určit.

Právě v období vnitřní zranitelnosti nebo nejistoty, právě tehdy, když si ještě nejste jisti sami sebou, měli byste toto cvičení provádět každý den. Podivuhodně také pomáhá při usínání!

Cvičení: Nalezení cíle

teiwazPřemýšlejte někdy o tom, jak a kterými prostředky dosáhnout cíle, který jste si vytyčili, a jak dospět tam, kam si přejete. Rozviňte nějakou strategii. Ve všech rovinách, které vás k tomuto tématu napadnou, procvičujte schopnost zacílit. Nechejte svého ducha, aby dosáhl cíle, a zvažujte nebezpečí a překážky této cesty – toto umění duchovního zacílení vám poněkud usnadní dosažení toho, co si přejete.

Vypořádejte se zevrubně a zásadně se svými záměry, plánujte přesně, přesně zaměřte také cíl, napněte luk a vystřelte svůj duchovní šíp: ten je nyní na cestě a tím prozrazuje starý magický vhled: pustit. Myšlenka, která je příliš dlouho poutána, nemůže dosáhnout svého cíle.

Škapulíře

škapulířAmulety, vyrobené třeba právě z Run a jim příslušných bylin, fungují nejlépe, pokud je budete nosit při sobě stále. Můžete je nosit zavěšené kolem krku, zápěstí nebo kotníku. Škapulíře, známe také jako léčitelské taštičky. Pokud se dobře vyrobí můžou být i přímo samy amuletem. Dělají se např. z kůže, plátna, hedvábí…

Výroba škapulíře: vystřihněte si například z bílé látky kruh o průměru 8 cm. Poté od kraje asi 1,5 cm prošijte stužkou. Na koncích nechte asi 3-5 cm na svázání. Do středu kruhu umístěte například Runu a bylinky, které k ní přísluší, a můžete přidat i vlastní afirmaci. Stáhněte do malého uzlíčku a noste u sebe.

Autor: admin24. Květen 2010 09:44